Jak přistupovat ke svému vnitřnímu konfliktu
10. 5. 2024

Konflikt je něco, co nikdo z nás nevyhledává a čemu se v životě chceme raději vyhnout. Vnitřní konflikt si nás ale často najde i když nechceme.
Jako mediátor, průvodce při řešení konfliktů, si dovolím využit svých letitých zkušeností a pokusím se pro vás shrnout, jak se k takovému svému vnitřnímu konfliktu postavit.

Co já osobně považuji za zcela zásadní je schopnost být upřímná sama k sobě. Nelhat si. Co tím myslím?

➡ co nejpřesněji pojmenovat své motivy – proč to dělám, co mi to přináší, co si tím uspokojuji… Ale pozor v této první fázi nic nehodnotím, jen popisuji.
➡ cíle – co chci získat, co z toho budu mít. Zde je možné dojít k závěru, že i ta cesta může být cílem, ano proč ne. Je důležité si ale říct, že si tu cestu hodlám užít, nebo zda ji chci protrpět.
➡ hodnoty – jak to co dělám/nedělám, nebo co zamýšlím udělat/neudělat, je či není v souladu s mými osobními životními hodnotami.
➡ Co hodlám investovat – kolik tomu chci věnovat času, své osobní energie (o té už jste jistě v mých předchozích příspěvcích četli), fyzických sil, finančních prostředků, společenských kontaktů, profesního úsilí atd.

Dobrá zpráva je, že my, kterým je 50 +, jsme ve věku, kdy bychom se měli dobře znát. Někde v koutku duše víme, kým jsme, proč jednáme tak jak jednáme, potkali jsme svoje EGO, umíme s ním mluvit, umíme s ním být. Proto jsme už schopní si uvědomit, že to, kým jsem, jak se chovám a co dělám je v souladu se mnou samým, v souladu s blízkými.
Ale často si zapomeneme položit otázku: Neubližuji svým chováním sám sobě, neubližuji ostatním?

Je to těžké téma, protože je těžké být upřímný/á sám/a k sobě. Každopádně je to dobrý základ k vypořádání se s našimi vnitřními konflikty. A zároveň to je to příležitost se k tomuto tématu zase někdy vrátit.

PhDr. Milana Čížek Hrubá
PhDr. Milana Čížek Hrubá

Autorka blogu, terapeutka a koučka

Rezonuje ve vás toto téma? Chcete si o něm promluvit? Jsem tady pro vás, řekněte si o konzultaci a nebo se podívejte na mé služby.

» MÁM ZÁJEM O KONZULTACI «

Další články

Důvěra

Důvěra

Důvěra sama o sobě je velmi křehká. Důvěřovat svému mediátorovi, terapeutovi je věc, kterou klient musí cítit jako samozřejmost, jako něco, o čem nemusí a nechce přemýšlet.

číst více

Jste připraveni začít měnit svůj život k lepšímu?

Využijte písemnou konzultaci zdarma a zjistěte, co pro vás mohu udělat. Dozvíte se vše, co vás zajímá ohledně naší případné spolupráce. Úvodní konzultace může proběhnout také emailem nebo přes aplikaci Messenger či Whatsapp, podle toho, jaký způsob komunikace vám více vyhovuje.