fbpx
Proti tvé vůli
14. 6. 2024

Všimli jste si, jak často se stává, že rozumíme životu těch druhých? Jakými odborníky na životy, chování, řešení problémů těch kolem nás jsme? A to vše dokážeme bez toho, aniž bychom byli požádání! My víme, jak by se co mělo řešit, co by měl/la říct, co by se mělo udělat….
S tím jsme se určitě všichni setkali, a kdo to nedělá, má můj obdiv.
Ale představte si, že právě vás někdo takto „obdaruje“ dobře míněnou radou. Je to jistě ta méně příjemná situace. To asi nikdo z nás nemá rád.
Jak se ale zachovat v situaci, kdy je momentální životní etapa našeho blízkého pro nás těžko pochopitelná. Jsou to situace, kdy jsme svědkem např. toxického vztahu, počínající či probíhající závislosti, workoholismu, zhoršujícího se zdravotního stavu apod. Je to těžká věc a někdy srdcervoucí pocit.

Ale…
➡️ Nemůžete žít život nikoho jiného, jen ten svůj
➡️ Nemůžete, proti vůli jiných, pomáhat
➡️ Nejste odpovědni za to, jak se rozhodl/la žít život vám blízká osoba
➡️ Nemůžete soudit

Co ale můžete?
➡️ Nabídnout pomoc, nebo pomoc při hledání profesionálního řešení. Pak už jen čekat, zda bude tato nabídka využita či nikoliv
➡️ Nabídnout svůj čas,
➡️ Nabídnout „ucho“
➡️ Nabídnout svůj názor

Blízká osoba potřebuje pomoci, ale odmítá ji

Dejme si ale vždycky pozor, protože situace, ať je jakákoli, se nám zvenčí může jevit zcela odlišně. Nejsme v denním víru těch událostí. Nemůžeme vnímat všechny nuance, neumíme odhadnout, kolik vnitřní odvahy a síly daná osoba má a kolik a jak jí bude nucena nabrat pro případné zvládnutí problému. To, co se nám odehrává před očima, to, co máme zprostředkovaně, není zdaleka celý obrázek. Nikdy nemáte k dispozici kompletní vhled, vývoj celé situace a často ani neznáme důvod vzniku takové situace. Důsledky také pouze odhadujete. Navíc nevíme, zda ve skutečnosti chce člověk situaci vůbec řešit?! Ano, byť se nám to může zdát nepochopitelné, někomu vyhovuje i něco jiného než nám.

Můj dědeček stavitel mi jako malému dítěti udílel řadu životních moudrostí. Až dnes jim rozumím. Jedna z nich byla tato:
„Nemůžeš nikoho strkat na žebřík, když se nedrží rukama.“

PhDr. Milana Čížek Hrubá
PhDr. Milana Čížek Hrubá

Autorka blogu, terapeutka a koučka

Rezonuje ve vás toto téma? Chcete si o něm promluvit? Jsem tady pro vás, řekněte si o konzultaci a nebo se podívejte na mé služby.

» MÁM ZÁJEM O KONZULTACI «

Další články

Důvěra

Důvěra

Důvěra sama o sobě je velmi křehká. Důvěřovat svému mediátorovi, terapeutovi je věc, kterou klient musí cítit jako samozřejmost, jako něco, o čem nemusí a nechce přemýšlet.

číst více

Jste připraveni začít měnit svůj život k lepšímu?

Využijte písemnou konzultaci zdarma a zjistěte, co pro vás mohu udělat. Dozvíte se vše, co vás zajímá ohledně naší případné spolupráce. Úvodní konzultace může proběhnout také emailem nebo přes aplikaci Messenger či Whatsapp, podle toho, jaký způsob komunikace vám více vyhovuje.

+420 724 404 644

milana.cizek.hruba@gmail.com

Adresa:

Byznys centrum Agathis
Opletalova 55
Praha 1
110 00

1 + 1 =

Jak se k nám dostanete?

Metro:
• Hlavní nádraží: trasa C
• Masarykovo nádraží: trasa B
• Václavské náměstí: trasa A

Tramvaj:
• zastávka Hlavní nádraží: 5, 9, 15, 26
• zastávka Masarykovo nádraží: metro + tram. 3, 6, 14, 15, 24, 26

Automobil:
snadné parkování v nejbližším okolí, přímý nájezd na magistrálu

Online rezervační kalendář

Rezervujte si termín online, vyčkete na potvrzení a je to! V případě, že si zatím nejste jistí, zda se objednat, ale uvítáte konzultaci, využijte prosím konzultační formulář.

Newsletter